KANSERDE DESTEK TEDAVİ
Mart 29, 2016
BAĞIRSAK FLORASI
Mayıs 1, 2016

BEL VE BOYUN FITIĞI

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir ?
Bel fıtığın belirtileri, fıtıklaşmanın, yani disk dediğimiz elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine bağlıdır. Eğer diskteki kabarıklık hafifse ,hastada sadece zaman zaman oluşan bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa, bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu safhada hastaya ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların verilmesi,ağırlık kaldırmaması, belini zorlayacak hareketlerden kaçınması, bel kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapması, ortopedik yatak kullanması önerilmektedir..
Diskteki kabarıklık belirginse(protüzyon safası ) ve sinir köküne de bası yapmışsa hasta; belinden bacağına yayılan , öksürmek, hapşırmak ve ıkınmak gibi bazı hareketlerle şiddetlenen ağrıdan şikayet edecektir. Ağrı basıya uğrayan sinir kökünün seviyesine göre, uygun alana yani topuğa veya ayak baş parmağına kadar yayılabilir. Ağrı ile birlikte , bacakta, ayak tabanında veya ayak üzerinde hatta ayak parmaklarında karıncalanma ve uyuşmalar olabilir.
Sıkışma daha ileri safhada ve sinir kökü uzun süre basıya maruz kalmış ise siyatik sinirin hareketleri sağlayan liflerİ zarar görmüş olacağından ayağın yukarıya veya aşağıya doğru hareketlerinde kuvvet azalması ve güçsüzlük de ortaya çıkacaktır.
Sinir kökü sıkışmasına bağlı gelişen bulgu ve belirtiler:
 • Bacağa yayılan ağrı
 • Öksürmek, ıkınmak hapşırmakla ağrıda artma
 • Çok uzun süre herhangi bir pozisyonda ( ayakta durma, oturma, yatma gibi ) kalmak tipik olarak ağrıyı artırır.
 • Belde eğrilikler ( skolyoz ) oluşabilir. Vücut refleks olarak ağrıyı hafifletmek için karşı tarafa eğilir.
 • Sıkışan sinir kökünün beslediği alana uyan bölgede uyuşukluk gibi duyu değişiklikleri.
 • Sıkışan sinir kökünün seviye ve tarafına göre sağ veya solda ayak, parmaklar veya bacakta ortaya çıkan kuvvetsizlik
Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?
Günümüzde manyetik rezonans (MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.
Bel Fıtığı Tedavisinde Mikrocerrahi – Mikrodiskektomi Nedir?
Klasik(açık) bel fıtığı ameliyatları sonucu hastaların tam olarak iyileşememeleri, uzun süre ağrı çekmeleri, işlerine geç dönmeleri gibi nedenlerden dolayı mikrodiskektomi metodu bulunmuştur. Mikrodiskektomi metoduyla hastaların ayağa kalkış ve işlerine dönüş sürelerinin kısalmış olması hastalar için önemli bir avantajdır. Ancak bu teknik özel eğitim, özel mikroskop ve özel aletler gerektirmektedir.
Bel fıtığında uygulanan mikrocerrahi metoduyla hastalar ameliyat olduktan altı saat sonra ayağa kalkıp yürümekte ve bir gece hastanede yattıktan sonra evlerine gidebilmektedir.
Mikrodiskektomi sayesinde sadece bir buçuk-iki santimlik bir kesi yapılmakta ve ameliyat sonrası cilt yüzeyine dikiş konmamaktadır. Ameliyatın gelişmiş mikroskoplar altında yapılması ameliyat bölgesindeki sinirlerin 25 veya 40 büyütmeyle daha net görülmesini sağlamakta ve böylece sinirlere hasar verme riskini sıfıra indirmektedir.
BOYUN FITIĞI
Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki disklerin , omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu, kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa denir.
Boyun omurları arasında , omurların birbirine sürtünmesini engelleyen jöle kıvamında disk dediğimiz yastıkçıklar bulunur. Disklerin sert ve fibröz kapsül (annulus fibrosus ) ile çevrelenen jelatinöz (nucleus pulposus ) bir merkezi vardır. Yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalma gibi durumlarda bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar. Dıştaki sert ve fibröz kapsül giderek incelir ve ani yapılan ters bir hareket sonrasında yırtılır. İçteki jelatinöz madde bu yırtıklardan dışarı doğru kayarak, omurilikten çıkıp kolumuza giderek o bölgelere hareket emri veren veya o bölgelerin duyusunu algılamanızı sağlayan sinirimize baskı yapar.Bu basının sonucu olarak , boyun-kol ağrısı , kolumuzda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük hissederiz.
Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?
 • Boyun hareketlerinde kısıtlılık
 • Enseden kol veya kollara , göğse ve sırta yayılabilen ağrı
 • Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi
 • Baş dönmesi, kulak çınlaması
 • Kol ve/veya ellerde kas gücü azalması (elinden sık sık bir şeyleri düşürme, kavrama güçlüğü)
 • Omuz ve kollarda ağrı, uyuşma
 • Bacak ve kollarda uyuşma veya güçsüzlük
Boyun Fıtığında Tanı Nasıl konur ?
Kesin teşhis için MR çektirilir.
Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir ?
A- ağrı : ilaç tedavisi + istirahat (boyunluk)
B- Ağrı ve uyuşma varsa: Fizik tedavi
C- Güç kaybı varsa: Ameliyat
Boyun Fıtığında Ameliyat Ne Zaman Önerilir ?
 • Ameliyat dışı tedavi yöntemlerine cevap alınamaz ise (4-12 haftada)
 • Kol ve/veya bacaklardaki kas gücü azalması veya kaybı varsa
 • İdrar – büyük abdest kaçırma
Boyun Fıtığı Ameliyatı
Boyun ameliyatları gelişen teknoloji ile oldukça kolaylaşmıştır. Artık boynun ön tarafından ufak bir kesi ile girilerek fıtığa ulaşılmakta, ameliyat yaklaşık bir saat sürmektedir. Hasta ameliyattan altı saat sonra ayağa kalkabilmekte ve bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilmektedir. Mikrocerrahi ile yapılan bu ameliyatlarda sakat kalma felç olma riski hemen hemen yok gibidir. Hasta iki hafta içinde işine dönebilmektedir.